+90 (332) 237 74 23

Sosyal Medyada Biz}

Bilgisayar için 12 altın kural

Bilgisayar için 12 altın kural

Reader’s Digest dergisi, bilgisayar kullanıcılarının her zaman aklında bulundurması gereken 12 altın kuralı yayınladı. İşte işinizi kolaylaştıracak bilgiler…
1- Bilgisayarınızı açıp kapayın: Bu basit kuralı herkes bildiğini sanır ama genellikle unuturuz. 10 seferin 9’unda bilgisayarınızı ya da bağlı olduğu cihazları kapatıp açmak sorunu çözecektir. Cihazları yeniden açmadan önce biraz soğumalarını beklemek de gerekebilir.
2- Anti-virüs ve Anti Spyware programlarınızın yeni sürümler olduğundan emin olun: Her gün güncellemek üzere ayarlayın ve haftada en az bir kez de tam sistem taraması yapın.
3- Bedava sitelere dikkat: Dosya paylaşım sitelerinden  ücretsiz müzik, film ve oyun indirmek sisteminizde ‘başkalarının girebileceği’ delikler açar. Kendinizi sağlama alın ve güvenilir siteleri kullanın.
4- Güçlü şifreler kullanın: Harfler ve sayılardan oluşan temel bir şifre oluşturun ve girdiğiniz siteler için sonuna belirleyici harfler ekleyin. Örneğin eşinizin isminin baş harfleri C.E. ise ve  evlilik tarihiniz 18 Eylül 1993 ise CE180993 gibi bir şifre belirleyin ve mesela Hotmail hesabınız için CE180993HO ve Yahoo CE180993YA gibi bir şifre kullanın. Internet bankacılığı için de buna benzer bir şifre sistemi kullanmanızı öneririz.
5- Wi-Fi kullanırken bir kez daha düşünün: Dışarıda herhangi bir yerde e-postalarınızı ya da  banka hesaplarınızı kontrol etmeniz gerçekten gerekmiyorsa, etmeyin. Halka açık bir ağı kullanırken, network şifrelendirilmiş bile olsa, yakınlarınızdaki bir hacker şifrelerinizi ele geçirebilir.
6- Bilgisayarınızı dinlendirin: Kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarınızı kapatmak hem enerji tasarrufu sağlar hem de bilgisayarınızı yavaşlatacak RAM ya da geçici belleği temizler.
7- Fazla merak iyi değildir: Gelecek sefer posta kutunuza  internet dedikodusu düştüğünde arkadaşlarınıza göndermeden önce, etrafınızda ‘aklı başında’ birine “Bu e-mail’de yazanlar gerçek olabilir mi?” diye sorun.
8- Her zaman doğruyu söyleyin: Sistem çökmeden hemen önce gerçekten neler olduğunu itiraf etmeniz tamir için zaman kazandıracaktır.
9- Bilgisayarınızı temiz tutun: En azından ayda bir disk temizliği ve defragmantasyonu yapın.
10– Kabloları kontrol edin: Bir sorun olduğunda kablonun yerinden çıkıp çıkmadığını kontrol etmekte fayda var.
11- Tedbiri elden bırakmayın: Bilgilerinizi harici bir hardiskte yedeklemeyi unutmayın.
12- İlk önce servis sağlayıcınızı arayın: Bağlantı problemleri sıklıkla kontrol edilebilir ve ücretsiz düzeltilebilir.

16 Eylül 2015
Bilgisayar için 12 altın kural için yorumlar kapalı
478 kez görüntülendi