+90 (332) 237 74 23

Sosyal Medyada Biz}

USB bellekle bilgisayar tamiri

USB bellekle bilgisayar tamiri

Arkadaşlarınız bilgisayarla ilgili sorun yaşayınca size mi danışıyor? USB flash belleğinize atacağınız birkaç taşınabilir programla bilgisayar doktoru olarak ün salabilirsiniz.

Bilgisayarla ilgili bir sorun yaşadığınızda muhtemelen CPU-Z, CCleaner ve favori antivirüs yazılımınız gibi güvendiğiniz sorun çözme odaklı yazılımlara başvuruyorsunuz. Peki ya sorunu yaşayan arkadaşınıza ait bir bilgisayarsa veya çok az RAM içeren bir dizüstü bilgisayarsa ne yapacaksınız? Sorun değil, güvendiğiniz sorun çözücüleri USB bellekten de çalıştırabilirsiniz!

CPU-Z ve CCleaner, doğrudan depolama birimi içinden çalıştırabileceğiniz ve haklı üne sahip başarılı programlardan ikisi. USB belleği bilgisayara takıp programlara ait EXE dosyalarına çift tıkladığınız anda çalışıyorlar. Herhangi bir kuruluma gerek yok ve bu programlar çalıştıkları sistemde kalıntı bırakmıyorlar.

Skype, LibreOffice ve Firefox’un da taşınabilir sürümleri mevcut ama bizi en çok heyecanlandıran PC tamiri için kullanılabilir olanlar. Skype’ın USB bellekten çalıştırmak kolaylık sağlayabilir ama CCleaner’ı USB bellekten çalıştırarak arkadaşınızın PC’sini yeniden ayağa kaldırabilir, bilgisayarı arıza yapan herkesin aradığı ilk kişi olma ünvanlınızı perçinleyebilirsiniz.

Virüsleri bulup temizleyin

Stinger

Herhangi bir bilgisayarda sorun ararken ilk adım virüsleri ve diğer türden zararlıları taramak olmalı. Ünlü güvenlik şirketi McAfee (yeni adıyla Intel Security) tarafından geliştirilen McAfee Stinger ücretsiz bir taşınabilir antivirüs programı. Stinger’ın sekmeli pencerelerinde, özel antivirüs programlarında bulabileceğiniz çok sayıda araç yer alıyor. Kayıt defteri gibi belirli alanları tarayabilir, hatta içine yerleştirmiş olduğunuz flash belleği bile taramasını isteyebilirsiniz. Eğer Stinger şüpheli bir dosya bulursa, McAfee’nin tam sürümünde olduğu gibi onu silebilir veya güvenli biçimde karantinaya alabilir.

Panda Cloud Cleaner Portable (İkinci Download düğmesine tıklayın.) da taranıp temizlenmesini istediğiniz klasörleri seçmenize imkân veriyor. Stinger’a kıyasla daha zayıf ama yanlış alarmlar vermemek adına bulut üzerinden sonuçları analiz etmesini beğeniyoruz.

Trend Micro’nun taşınabilir zararlı tespit programı HijackThis ise izinsiz ayarlar ve düzenlemeleri analiz edip bir sonuç raporu oluşturuyor. Windows Gezgini’nin göstermediği ve çoğu durumda diğer uygulamaların fark etmediği dosyalar içine gizli tanım bilgisini tarayabiliyor. Fakat zararlı yazılımları otomatik tespit etmediği için uzmanlık gerektiren bir araç ve dikkatli kullanmak gerekiyor.

Unutmayın ki taşınabilir programlar bazen aşırı derecede hassas antivirüs uygulamaları tarafından şüpheli program olarak kabul edilebilir. Bu yazıda adı geçen programların hepsinin güvenli olduğundan emin olabilirsiniz.

Sorunun kaynağını bulun

Zararlı kodları aştıktan sonra neler olup bittiğini kontrol etmelisiniz. CPU-Z Portable çalıştırdığınız herhangi bir bilgisayarda sıcaklıktan fan hızına ve sürücü güncellemelerine kadar (Tools menüsündeki ilk seçenek) çok sayıda faydalı bilgiyi gerçek zamanlı olarak gösterebiliyor. Tools menüsündeki “Save Report as .TXT” komutuyla raporu bir .TXT dosyası olarak kaydedip USB belleğinizde saklayabilir, isterseniz yazıcıdan çıktı alarak parça için alışverişe çıkabilirsiniz. İleride kıyaslama açısından bu raporun bir örneğini bilgisayar sahibine bırakmayı da unutmayın.

CPU-Z’nin indirildiği sayfada mor renkli “Download Now!” düğmesine tıklamaya özen gösterin çünkü aynı sayfada reklam amaçlı benzer düğmeler de var. Zip paketini açın ve 32 ya da 64 bit (işletim sisteminizin durumuna göre) EXE dosyasına çift tıklayın.

CPU-Z menüsündeki rapor kaydetme seçeneğini kullanarak bilgisayara ait bilgileri metin dosyası halinde saklayabilirsiniz.

Speccy’nin taşınabilir sürümü CPU-Z’ye kıyasla daha sade ama takip etmesi kolay bir rapor hazırlıyor ve son sürümde bilgisayarınıza ait MAC adresi de görüntülenebiliyor.

Memtest86+’ın otomatik olarak USB’ye kurulabilen sürümü (aşağıya inip USB Key için geliştirilen özel sürümü indirin) hayli ufak ve bilgisayarınızdaki RAM modüllerini sağlam olup olmadıklarını edebiliyor. İndirmek içinwww.memtest.org adresine girin, “Download (Pre-built & ISOs)” linkine tıklayın, sonra da “Download – Auto-installer for USB Key (Win 9x/2k/xp/7)” linkine tıklayın.

Çalıştırmak son derece kolay ama Speccy ve CPU-Z’ye kıyasla özelleştirmesi daha zor. exe dosyası aslında kurulum paketi ama programı sadece USB belleğe kurmanıza izin veriyor. USB belleği takın, açtığınız exe dosyasına çift tıklayın, menüden USB belleğinizin takılı olduğu sürücüyü seçip Memtest uygulamasının USB belleğe kurulmasını bekleyin. Artık bilgisayarı bu USB bellekten başlatarak istediğiniz bilgisayarda RAM testi yapabilirsiniz. Hatırlatalım, bilgisayarı USB’den başlatmak için BIOS’a girip boot sırasını değiştirmeniz gerekebilir.

Gizli çöpleri kaldırın

Bilgisayar performansıyla ilgili sorunların başlıca nedenlerinden biri de sabit diskin gereksiz dosya çöplüğüne dönmesidir. Bu yüzden CCleaner’ın taşınabilir sürümünü kullanarak inatçı programları ve kalıntı dosyaları tamamen kaldırın. CCleaner’ı ilk açtığınızda saklamak isteyebileceğiniz çerezleri akıllı biçimde taramayı isteyip istemediğinizi soracak. Oturum açma bilgilerinizi kaybetmeden web tarayıcınızdaki çöplerden tamamen kurtulmak istiyorsanız bu iyi bir fikir.

Tamir etmeye çalıştığınız bilgisayarın sahibi çöp dosyaları silmek için uğraşmış ve bazı gerekli dosyaları da silmiş ya da kazayla bazı önemli fotoğrafları yok etmişse Recuva’nın taşınabilir sürümü imdada yetişiyor. Özellikle sabit diskine program kurmanın tehlikeli olduğu bilgisayarlardan veri kurtarmak için kullanışlı hale geliyor.

CCleaner'ın akıllı çerez taraması oturum açma bilgilerini koruyarak gereksiz dosyaları siler.

TAŞINABİLİR PROGRAMLAR NASIL ÇALIŞIR?

Yüklenen sürümlerinde olduğu gibi taşınabilir programlar da internetten indirdiğiniz EXE dosyasıyla çalışmaya başlarlar. Taşınabilir EXE dosyaları genelde sıkıştırılmış ZIP paketi içinde gelir ve önce ZIP paketi içindeki tüm dosyaları genişletmeniz gerekir. Bazı taşınabilir programların ZIP paketlerinde çok sayıda dosya yer alıyor ama sadece programa ait logoya sahip olan, bu sayede kendini belli eden EXE dosyasını çalıştırmanız yeterli olacaktır. Bazı durumlarda paketten çıkan açıklama ve yardım odaklı çok sayıdaki diğer dosyayı silseniz de ana program çalışmaya devam eder.

Paketten çıkan EXE dosyasına çift tıklayın ve ardından beliren güvenlik uyarısında Çalıştır komutunu verin. İşin güzeli herhangi bir kurulum işlemi olmadığından bilgisayarınıza herhangi bir dosya kopyalanmaz. Böylece başlangıç listesine ve kayıt defterine bilgi eklenmez, istenmeyen reklam yazılımları sisteminize bulaşmak. Programı kapattığınızda tamamen kapanır, arka planda işleyen program veya görev bırakmaz.

EXE dosyasını istediğiniz kadar kopyalayarak farklı USB bellek ve bilgisayarlara atabilirsiniz.

İSTEDİĞİNİZ PROGRAMI TAŞINABİLİR YAPIN

Son zamanlarda çok sayıda popüler programın taşınabilir sürümü çıktı vewww.portableapps.com, www.pendriveapps.com ve açık kaynaklıSourceForge kataloğunu kullanarak çok sayıda program bulabilirsiniz ama en sevdiğiniz programın taşınabilir sürümünü bulamıyorsanız hemen vazgeçmeyin. Ücretsiz bir araç olan Cameyo‘yu kullanarak programın taşınabilir sürümünü kendiniz oluşturabilirsiniz.

Programları ve uygulamaları kurmadan denemeniz için geliştirilmiş olan Cameyo’nun oluşturduğu sanal uygulamalar gerçekte taşınabilir programlar çünkü bunları USB belleğe saklayabilir ya da bulutta depolayabilir, aynı işletim sistemine sahip herhangi bir bilgisayarda çalıştırabilirsiniz. Sanallaştırma kulağa karışık geliyor ama Cameyo’nun kullanımı kolay. Herhangi bir programı seçip Cameyo’nun paketlemesini ve elde edilen EXE dosyasını USB belleğe veya farklı bir konuma kaydetmesini isteyin.

Bazı antivirüs programları Cameyo’yu sürekli olarak tehlikeli görüyor ve rapor ediyor ama biz bir sorun yaşamadık.

Kaynak

10 Eylül 2015
USB bellekle bilgisayar tamiri için yorumlar kapalı
550 kez görüntülendi